Historia:
Koncepcja budowy Centralnej Oczyszczalni Ścieków powstała w latach 80-tych, a w 1989 roku rozpoczęto jej realizację i do eksploatacji została oddana w 1999 roku. Drugi nasz obiekt -Centralna Przepompownia Ścieków powstał pod koniec lat 90-tych na bazie poniemieckiej mechanicznej oczyszczalni wybudowanej w latach 1927-1933.
Ze względu na dostosowanie jakości oczyszczonych ścieków do zaostrzających się przepisów prawa COŚ i CPŚ kwalifikowały się do zmodernizowania co udało się wykonać dzięki realizacji projektu Gospodarka wodno-ściekowa miasta Nowa Sól i gmin ościennych, w wyniku czego od 2009 roku do końca 2012 dwa obiekty zostały w szerokim zakresie przebudowane i rozbudowane. Korzystając z możliwości dalszego dofinansowania z Unii Europejskiej wykonano również drugi etap projektu, w wyniku którego zmodernizowano kolejne elementy wymagające poprawy. Prace zakończyły się we wrześniu 2014 roku.
Gdzie oczyszczamy ścieki?:
Oczyszczanie ścieków zachodzi głównie w Centralnej Oczyszczalni Ścieków (COŚ), która jest zlokalizowana przy ul. Polnej w Nowej Soli. Część ścieków zanim dopłynie do oczyszczalni jest podczyszczana mechanicznie w Centralnej Przepompowni Ścieków (CPŚ) mieszczącej sie przy ul. Ceglanej
w Nowej Soli.
Jak doprowadzane są ścieki do oczyszczalni?
grawitacyjnie: dopływają z kanalizacji rozdzielczej, z terenu przyległego do oczyszczalni,
pompowo: dopływają do oczyszczalni z kanalizacji ogólnospławnej, najpierw trafiają na Centralną Przepompownię Ścieków, skąd podczyszczone trafiają do Centralnej Oczyszczalni Ścieków,
wozami asenizacyjnymi: trafiają do oczyszczalni z terenów nieskanalizowanych.
Metoda oczyszczania ścieków-technologia:
Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Nowej Soli należy do oczyszczalni mechaniczno-biologicznych.
Część mechaniczną ciągu rozpoczyna budynek krat gdzie na Centralnej Oczyszczalni Ścieków znajdują się 2 kraty schodkowe a na Centralnej Przepompowni Ścieków 1 krata mechaniczna i 2 kraty schodkowe. Zadaniem krat jest zatrzymanie wiekszych zanieczyszczn stałych, wleczonych. Każda krata wyposażona jest w prasopłuczkę do skratek. Wypłukane, odwodnione i zdezynfekowane skratki wywożone są poza teren oczyszczalni, ścieki natomiast przepływają dalej do piaskownika, gdzie usuwana jest zawiesina mineralna. Piasek z piaskownika wywożony jest na składowisko odpadów.
Część biologiczna: ścieki oczyszczone mechanicznie trafiają do zintegrowanych reaktorów biologicznych, gdzie następuje redukcja węgla, azotu i fosforu. Reaktory podzielone są na strefy predenitryfikacji, defosfatacji, denitryfikacji i nitryfikacji.
Ścieki po oczyszczeniu w reaktorach kierowane są do osadników wtórnych, gdzie następuje oddzielenie osadu czynnego od ścieków oczyszczonych. Oczyszczone ścieki kierowane są do odbiornika, którym jest rzeczka Czarna Struga.
Osady nadmierne jakie powstają w osadniku wtórnym grawitacyjnie dopływają do przepompowni osadu nadmiernego i recyrkulowanego. Część osadów jest recyrkulowana do komory predynitryfikacji, część kierowana do przeróbki.
W trakcie biologicznego oczyszczania ścieków następuje przyrost biomasy. Aby utrzymać stałe obciążenie osadu ładunkiem zanieczyszczeń nadmierna ilość osadu jest odprowadzana z układu i kierowana do dwóch komór stabilizacji osadu (KST). W KST osad jest napowietrzany, mieszany a nstepnie kierowany do odwadniania na wirówkach i końcowo higienizowany wapnem palonym. Osady są zagospodarowywane rolniczo do upraw roślin nie przeznaczonych do spożycia.
Adres obiektu:
Centralna Oczyszczalnia Ścieków, ul. Polna, 67-100 Nowa Sól
Kierownik obiektu:
Joanna Wawrzyńska, tel: 68 387 46 11,
e-mail: joanna.wawrzynska@mzgkns.pl
Technolog:
Agnieszka Kuliczkowska, tel: 68 387 46 11, e-mail:agnieszka.kuliczkowska@mzgkns.pl